Mapa strony


Londyn w czasach Gilberta


      Londyński Most
    Szesnastowieczny Londyn był dynamicznie rozwijającym się mistem z ok. 75000 populacją i prawdopodonie dwukrotnie wiekszą poza jego murami. Jednym z głównych punktów miasta była Londyńska Wieża, cytadela, w której trzymano więźnow krolewskich i czasem wykonywano egzekcuje. Kolejnym punktem był Londyński Most, murowana budowla rozciągająca się wieloma małymi łukami pomiędzy brzegami rzeki Tamizy. Na moście znajdowały się sklepy, a nawet niewielkie budynki. Wymagał on jednak ciągłych napraw, co dało początek piosence dla dzieci "London Bridge is falling down" (Lodyński Most sie wali). Przetrwał on do 1832 roku, a współcześnie został odbudowany w Arizonie.**

    Elżbieta I

    W czasach panowania królowej Eliżbiety I miasto stało się bogatym ośrodkiem handlu. Pokonanie Armady hiszpańskiej (1588 r.) otworzyło drogę osadnictwu brytyjskiemu w Ameryce Północnej, gdzie nietrwała kolonia istniała w latach 1585-7 na wyspie Roanoke(Roanoke Island), w Karolinie Północnej. Następna próba kolonizacji miała mijsce w roku 1606 w Jamestown, w Wirdżinii. Wielkim wydarzeniem była w 1601 roku egzekucja Earla z Essex, byłego ulubieńca Elżbiety.

    Miasto było przeludnione i brudne. Mnożyły się w nim szczury roznoszące czarną ospę. Najczęściej epidemie wybuchały latem, a wtedy to roztropny" dwór wyjeżdżał na prowincję. Lekarze, jak William Gilbert, mieli ręce pełne roboty, ale nie mogli wiele zdziałać, nie zdając sobie sprawy z roli szczurów w roznoszeniu choroby. Gilbert, mianowany nadwornym lekarzem w 1601 roku, sam zmarł zarażony ospą w roku 1603.

    Genialny talent Shakespeara był w pełnym rozkwicie na przełomie XVI i XVII wieku. Wsytawiał on swoje sztuki w "Pod kulą Ziemską" --Globe theatre, okrągłej budowli, zbudowanej nad Tamizą w 1599 roku, na miejscu wcześniejszego teatru. Jego sztukami z sezonu 1599 1600 byly: Juliusz Cezar, Wieczór Trzech Króli, Jak wam się podoba. W latach 1600 1601 wystawiano Hamleta i Wesołe kumoszki z Windsoru. Prawdopodobnie Gilbert był na przynajmniej niektórych z tych sztuk.


** "Londyński Most" zrekonstruowano w Lake Havasu, w Arizonie. Jest omurowany kamieniami z przebudowanego mostu w Londynie, którego znaczna część zoatała zburzona i w taki właśnie sposób zachowano oryginalny wygląd rekonstrukcji w Lake Havasu. (Dzięki za informację Johnowi Craven)

Powrót do spisu treści

Autor i kurator:  Dr. David P. Stern
     Kontakt: Dr.Stern:   audavstern(malpa)erols.com .

Jan Motyka, były student slawistyki Uniwersytetu Sląskiego, a obecnie zamieszkały w Stanach Zjednoczonych przetłumaczył (w wielkim pośpiechu) tę stronę na język polski. Ewentualne uwagi co do przekładu, a nawet braku znaków diakrytycznych, lub właściwego użycia terminologii proszę kierować na: e-mail: jmotyka_(malpa)excite.com , (jmotyka_(malpa)excite.com), by mogły być skorygowane.

Last updated 20 November 2003